Oś czasu

1
Czasy prehistoryczne (miliardy lat p.n.e.)

Galaktyką władają lewiatani, zniewalając każdą nowo napotkaną rasę, w zamian za daniny zapewniając im ochronę. Uważają się za pierwszą i najlepszą rasę w całej galaktyce.

Lewiatani tworzą "inteligencję", która za zadanie ma znalezienie sposobu na ochronę życia za wszelką cenę.

Inteligencja zdradza Lewiatanów, tworząc pierwszego Żniwiarza-Zwiastuna i rozpoczynając cyklicznie żniwa ras.

Inteligencja tworzy potężną sieć przekaźników masy, żeby skrócić czasy pomiędzy cyklami, pozwalając tym samym galaktycznym cywilizacjom na szybsze rozwijanie się pomiędzy żniwami.

Początki (500 p.n.e. - 1 n.e.)

Oficjalnie utworzona zostaje Rada Cytadeli (główny kolektyw rządzący, mający swe miejsce na Cytadeli).

Na zlecenie Rady Cytadeli volusowie opracowują 'Akt zjednoczenia bankowości', który ustanawia wspólną walutę - "kredyt" - i łączy wszystkie gospodarki galaktyki.

Era Rady (1 n.e. - 900 n. e.)

Rozpoczynają się trwające ok. 300 lat Wojny Raknii, w wyniku których nieomal cała galaktyka zostaje zniszczona. Przełomem jest wejście krogan na pole bitwy.

Rebelie Krogańskie - kroganie rozszerzają swoją strefę wpływów i kolonizują kolejne światy. Ich zapędy powstrzymują turianie, opracowując wspólnie z salarianami genofagium (rodzaj wirusa modyfikującego krogańskie DNA, co w znaczny sposób ograniczyło płodność i przeżywalność dzieci. Taktyka ta przyniosła skutek, bo ograniczeni liczebnie kroganie nie byli w stanie kontynuować walki).

Kalendarium ludzkiej ekspansji kosmosu

2069 - na Księżycu powstaje Przyczółek Armstronga, pierwsza stała baza ludzi zlokalizowana na innej planecie.

2075 - miliarder Victor Manswell tworzy podobną do Inicjatywy Andromeda misję, w ramach której zahibernowani ludzie mają dotrzeć do Alpha Centauri. Niestety, kontakt urywa się po kilku miesiącach, a statki nigdy nie docierają na miejsce.

2103 - powstaje pierwsza ludzka kolonia na Marsie - Lowell City.

2143 - na orbicie Plutona powstaje Stacja Gagarin.

2147 - na Marsie zostają odkryte pierwsze ślady piezo (pierwiastka zero); rok później ludzie natrafiają na pozostałości technologii protean.

2148 - ludzkość odkrywa fizykę efektu masy (odkrycie działania pól efektu masy doprowadziło do upowszechnienia podróży z prędkością nadświetlną i rozpoczęcia szczegółowego badania Układu Słonecznego).

2149 - ludzie odkrywają, że satelita Plutona - Charon - jest w istocie przekaźnikiem masy. Misja Jona Grissoma (jako pierwsza w historii ludzkości) dociera przez niego do układu Arcturus; powstają plany eksploracji kosmosu, zawiązuje się Przymierze Układów.

2157 - rozpoczyna się Wojna Pierwszego Kontaktu (konflikt pomiędzy ludźmi i turianami).

2165 - Rada oficjalnie uznaje rosnący wpływ ludzkości na galaktyczną społeczność i przyznaje jej ambasadę na Cytadeli.

2170 - pierwsze zbrojne starcie ludzi i batarian - atak na ludzką kolonię na Mindoir.

2176 - brutalny atak batariańskich terrorystów na ludzką kolonię na planecie Elysium, znany jako Skyliański Blitz.

2176 - w tym samym roku powstaje Inicjatywa Andromeda, mająca na celu poszukiwanie nowego domu dla ludzkości i innych ras Cytadeli. Jej celem jest wysłanie statków załogowych do odległej o 2,5 miliona lat świetlnych galaktyki Andromeda.

2183 - starcie na Eden Prime rozpoczyna Wojny Żniwiarzy (atak gethów pod wodzą zbuntowanego Widma - Sarena Arteriusa - w celu przejęcia proteańskiego przekaźnika (powstrzymany).

2185 - dwa lata po zniszczeniu Normandii SR-1, komandor Shepard zostaje przywrócony do życia dzięki finansowanemu przez Cerberusa Projektowi Łazarz.

Kwestia kalendarza - rasy galaktyki radzą sobie z problemem różnych rachub czasu poprzez oprogramowanie tłumaczące zainstalowane na omni-kluczu, które wraz z tłumaczeniem języka interlokutora, dostosowuje również daty do formatu zrozumiałego przez użytkownika.

Rok obecny - 2185
Ostatnio zmieniony 19 lut 2020, 14:13 przez Szaman, łącznie zmieniany 1 raz.
Mike Oldfield - Nuclear
cron